Event calendar
| 
 | ||||||||||||||||
hyvä PATA-jäsen,
Tervetuloa tutustumaan Uuden-Seelannin viinituotantoon ja sen kahteen tärkeimpään rypäleeseen sauvignon blanciin ja pinot noiriin. Parin tunnin aikana opimme valkoviinin ja punaviinin valmistamisesta ja viljelystä sekä tietysti myös maistamisesta.
Ensimmäiset viiniköynnökset istutettiin Uuteen-Seelantiin noin kaksisataa vuotta sitten, mutta viinituotanto alkoi voimakkaasti kasvaa vasta 1900-luvun loppupuolella ja viiniä alettiin myydä myös ulkomaille. Alkon valikomissa on tällä hetkellä yli sata uusiseelantilaista viiniä.
Aika   tiistai 20.3. klo 17:30
Paikka   Maria 01, Lapinlahdenkatu 16, 00100 Helsinki. Porttikongista sisään, ensimmäinen rakennus oikealla (ovi 15A)
Esittelijä   Timo Muttonen, viiniharrastaja ja -kouluttaja
Paikkoja on rajoitetusti, joten ilmoittaudu pian. No-show maksu 16.3. jälkeen 20 euroa (peruutukset sähköpostilla 
Maria 01 sijaitsee entisen Marian sairaalan tiloissa, vain muutaman minuutin kävelymatkan päässä Kampista. Maria 01:ssä alaovi on lukossa. Jos tulet myöhässä eikä ovella ole enää ketään vastaanottamassa, soita Katri Hujaselle, puh. 040 5537444.
























 
	


